Co zrobić ze zużytym tonerem do drukarki?

Żyjąc w świecie, w którym rządzi konsumpcjonizm, nie wahamy się wyrzucać rzeczy, które już się nie nadają do użytku. Odzież, opakowania czy resztki spożywcze zwykle lądują w łatwo dostępnych koszach. Są jednak takie przedmioty, których do zwykłych koszy na śmieci wyrzucać nie powinniśmy. Są nimi m.in lekarstwa, akumulatory, baterie, żarówki czy zużyte tonery z drukarek. Gdzie i dlaczego powinien trafić toner po wykorzystaniu?

Toner do drukarki ma firmę kasety wypełnionej proszkiem - pigmentem. Proszek ten jest mieszanką tlenków metali oraz węgla, który może być szkodliwy dla człowieka, kiedy jego resztki nie zostaną zutylizowane we właściwy sposób. Proszek może zwiększyć ryzyko astmy lub nawet choroby nowotworowej. Co więc zrobić z pustą kasetą? Jest kilka rozwiązań. Pierwszym z nich jest oddanie kadridża do sklepu, w którym został zakupiony, drugą opcją jest sprzedaż produktu w skupie, a trzecią oddanie kasety do specjalnego pojemnika, jakie porozstawiane są np. w marketach budowlanych.

Jak postępować w momencie, kiedy zauważymy informację o braku pigmentu w kasecie? Przede wszystkim należy zabezpieczyć dłonie rękawiczkami, osłonić nos i usta, a następnie ostrożnie wyjąć kadridż. Kasetę należy umieścić w jego oryginalnym opakowaniu.

Dbałość o utylizację tonera niesie wiele korzyści. Tak, jak na co dzień dbamy o segregację śmieci, tak też powinniśmy wyrzucać je lub oddawać do specjalnie wyznaczonych do tego miejsc. W ten sposób ograniczymy ilość szkodliwych elektrośmieci, które szkodzą nie tylko człowiekowi, ale też zwierzętom. Najbardziej niebezpiecznym w pustych tonerach jest to, że tak naprawdę one zupełnie puste nie są. Kiedy widzimy komunikat informującym o pustym tonerze, to znak, że proszku w tonerze jest tak mało, że urządzenie nie może go po prostu pobrać. Zużyte tonery podlegają recyklingowi, czyli są ponownie napełniane i oddawane do użytku. W wielu przypadkach za zwrot niezdatnych kaset uzyskamy pieniądz w kwocie od około 30 do 50 złotych. Wyrzucanie zużytych tonerów do przeznaczonych do tego pojemników lud oddawanie ich do skupu to odpowiedzialność za środowisko, nas samych oraz naszych bliskich.

×