Czy drukowanie z chmury jest bezpieczne?

Praca zdalna wykonywana z różnych zakątków świata zyskuje coraz bardziej na popularności, zwłaszcza jeśli mowa o dużych firmach międzynarodowych. Dlatego też poszukiwane są kolejne nowe technologie ułatwiające wykonywanie pracy w formie zdalnej i podróżowanie po całym świecie w celach biznesowych. Jedną z nich jest drukowanie z chmury, jednak między innymi z powodu ważności i poufności dokumentacji firmowej użytkownicy Internetu zastanawiają się nad bezpieczeństwem takiego rozwiązania. Drukowanie z chmury jest całkowicie bezpieczne - aby tę kwestię łatwiej sobie zobrazować i zrozumieć, warto zapoznać się z przebiegiem tego procesu.

Jak wygląda drukowanie z chmury?

Aby drukować z chmury, nie są ku temu potrzebne żadne specjalne umiejętności. Drukowanie z chmury jest bardzo proste, chociaż proces ten może przebiegać różnie, ponieważ zależy od producenta posiadanej drukarki i dostawcy usług w chmurze. W każdym przypadku jednak czynność ta zakłada identyczne cele i sposób działania, co zobrazujemy na przykładzie drukarek Brother Rzeszów wyposażonych w funkcję AirPrint oraz drukarek HP z funkcją ePrint. Oczywiście należy jeszcze zaznaczyć, że, aby móc drukować z chmury, obowiązkowo trzeba mieć drukarkę z funkcją umożliwiającą to zadanie, urządzenie mobilne lub komputer oraz dostęp do Internetu.

Po przygotowaniu do pracy drukarki wyposażonej w funkcję AirPrint, dokument przeznaczony do drukowania należy otworzyć w urządzeniu mobilnym (opcjonalnie w komputerze), ustalić interesujące nas parametry (ilość wydruków, wybór stron, druk jednostronny czy dwustronny, itp.) i nacisnąć opcję odpowiedzialną za rozpoczęcie drukowania. Jeśli zaś mowa o drukarkach HP z funkcją ePrint, proces drukowania odbywa się przy użyciu poczty e-mail. Oznacza to w praktyce, że Twoje urządzenie musi mieć przydzielony adres e-mail, który wybierasz w nowej wiadomości na poczcie e-mail. Dołączasz do niej interesujący Cię plik i wysyłasz, po czym otrzymujesz wiadomość zwrotną i uzyskujesz szybko wykonane wydruki. Jeśli obawiasz się, że ktoś (np. kolega z pracy) skorzysta bez pytania o zgodę z Twojej drukarki HP z funkcją ePrint, możesz umożliwić drukowanie wyłącznie z poziomu uprawnionych do tego adresów e-mail.

Dlaczego drukowanie z chmury jest bezpieczne?

Drukowanie z chmury - czy jest bezpieczne? Tak, drukowanie z chmury jest nie tylko praktyczne, ale przede wszystkim całkowicie bezpieczne. Większość dostawców usług w chmurze wyposaża swoje zewnętrzne serwery w filtry antyspamowe i programy antywirusowe. Ponadto poszczególne drukarki z wbudowaną funkcją umożliwiającą drukowanie z chmury mogą być wyposażone w różnego rodzaju zabezpieczenia. Wspomniane już choćby wyżej drukarki HP z funkcją ePrint dają możliwość zmiany w każdej chwili adresu e-mail przypisanego do danego urządzenia.

×