Czy warto kupować zamienniki tonerów?

Drukarki oraz inne urządzenia wielofunkcyjne są podstawowymi sprzętami biurowymi, z jakimi mamy do czynienia. Korzystamy z nich zarówno we własnych domach, jak i w miejscach pracy, w szkole lub na uczelniach. Aby drukarka spełniała swoją rolę, musi być wyposażona w odpowiedni toner lub tusz. Tonery służą drukowi w urządzeniach laserowych, a tusze w atramentowych. Te rodzaje drukarek należą do najpopularniejszych i z takimi właśnie urządzeniami spotkamy się zdecydowanie najczęściej. W zależności od modelu, w drukarkach laserowych stosowane są tonery o różnej wydajności. Tym, co je łączy, jest fakt, że każdy toner prędzej czy później się skończy. Wtedy koniecznością staje się zakup nowego tonera. I tu zaczynają się schody. Na rynku znajdziemy nie tylko tonery oryginalne, ale też ich zamienniki. Czy warto inwestować w oryginalne materiały eksploatacyjne? Dlaczego zamienniki są tak popularne wśród klientów?

Toner do drukarki to wkład, w którym znajduje się proszek służący do druku. Kiedy proszku jest w kasecie za mało i podajnik nie pobiera go do druku, urządzenie daje sygnał, że toner należy wymienić. Najprostszym rozwiązaniem tej sytuacji jest zakup kolejnego tonera oryginalnego i zainstalowanie go w drukarce. Warto jednak mieć na uwadze, że są to produkty dość drogie, a ich wartość może być bardzo zbliżona do ceny samego urządzenia. Oczywiście producenci będą zawsze zalecać stosowane tonerów oryginalnych, tłumacząc się pełną kompatybilnością oraz zminimalizowaniem ryzyka wydostawania się proszku na zewnątrz kasety. I na tym moglibyśmy zakończy rozważania, ale nowoczesne zamienniki są tak dobrej jakości, że naprawdę warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

Wśród zamienników znajdziemy zarówno tonery nowe, jak i tonery refabrykowane, czyli ponownie napełniane proszkiem. Przeglądając oferty zamienników tonerów warto przede wszystkim zwrócić uwagę na te, które posiadają gwarancję jakości i pochodzą od znanych producentów. Wysokiej jakości zamiennik dla konkretnego tonera będzie miał jakość wydruku oraz wydajność bardzo zbliżoną do tonera oryginalnego. Mitem jest także, że zamienniki znacznie szybciej się kończą i powodują awarie drukarek. Takie wypadki zdarzają się najczęściej w przypadku tanich zamienników nieznanego pochodzenia oraz kiedy kaseta z proszkiem ulegnie rozszczelnieniu.

Warto zachować szczególną ostrożność w momencie wymiany zamiennika tonera. Nigdy bowiem nie jest tak, że kaseta zostaje opróżniona do końca. W środku wkładu zawsze zostanie pewna ilość proszku, który jest bardzo szkodliwy dla człowieka oraz środowiska. Dlatego też konieczne jest ostrożne wyciąganie zużytych tonerów oraz właściwa ich utylizacja.

Podsumowując - zamienniki wcale nie są złe, ale trzeba wiedzieć, jaki wybrać. Oczywiście zakup oryginału to zawsze najlepsze rozwiązanie, ale w jego przypadku trzeba liczyć się z większymi kosztami. Zamienniki są bardziej ekonomicznymi produktami i oprócz dokumentów wysokiej jakości, pozwolą także zmniejszyć ponoszone dotąd koszty eksploatacyjne. Czy warto inwestować o oryginały? Warto. Czy z kolei warto kupować zamienniki? Również warto. Decyzję pozostawiamy Wam.

Jeśli interesują Cię budżetowe materiały eksploatacyjne świetnej jakości, oferta DMD Tonery bez wątpienia Cię zainteresuje. Firma proponuje szeroki wybór tuszy i tonerów, ich zamienników, drukarek oraz materiałów biurowych.

×