Czym się charakteryzuje głowica termiczna?

Głowica termiczna (DOD) cieszy się ogromną popularnością, jednakże mało kto wie, jak działa mechanizm takiej głowicy, dlatego w poniższym artykule przedstawimy wszystkie najważniejsze informacje jej dotyczące. Głowica termiczna, tak jak każda głowica drukująca, jest ważnym elementem drukarki, należy obchodzić się z nią delikatnie, ponieważ jest niezwykle wrażliwa. Jeżeli prawidłowo będziemy dbać o głowicę termiczną (DOD) możemy liczyć na wieloletnią jakość drukowania. 

Głowica termiczna, co to takiego?
Głowica termiczna jest elementem wyposażonym w ogromną ilość dysz, przez które przepływa atrament, dlatego jeżeli chcemy, aby służyła nam przez lata, warto regularnie drukować dokumenty na drukarce, aby nie doprowadzić do jej zaschnięcia. W przypadku, gdy wystąpią problemy z głowicą termiczną, warto szybko zgłosić się do profesjonalnego serwisu, w którym nie tylko odbywa się konserwacja głowic, ale również szybka i sprawna naprawa. Głowica termiczna jest odpowiedzialna za nakładanie tuszu na papier, dlatego drukowanie bez wspomnianego elementu jest wręcz niemożliwe. W zależności od modelu głowicy sposób nakładania atramentu na papier jest inny.

Jak działa głowica termiczna?
Drukarki wyposażone w głowicę termiczną należą do rodziny drukarek DOD, co oznacza Drop on Demand, co w tłumaczeniu na język polski może oznaczać "upuść na żądanie". Głowica termiczna działa pod wpływem impulsu, na którego znak elementy grzewcze znajdujące się bezpośrednio w komorach rozgrzewają tusz do odpowiedniej temperatury, dzięki czemu zmienia on swoją objętość. Wspomniany impuls umożliwia wystrzelenie atramentu przed dyszę, po czym następuje "zasysanie" pojedynczych kropel do komory, dzięki odpowiedniemu ciśnieniu. W ciągu pracy drukarki proces ten powtarza się nawet kilkadziesiąt razy na sekundę, ponieważ to od niego zależny jest czas wydruku dokumentu. Głowica termiczna składa się nawet z 400 dysz, dzięki czemu użytkownik może liczyć nie tylko na wysoką jakość wydruku, ale również na szybkość drukowania dokumentów i zwiększoną wydajność.

×