Drukarka monochromatyczna czy kolorowa, którą wybrać do domu?

Drukarka jest niezwykle funkcjonalnym i praktycznym urządzeniem, które nie tylko będzie eksploatowane w pracy, ale również w przestrzeni domu. Ze względu na dość przystępne ceny drukarek, a także ich ogólną dostępność drukujemy faktury, umowy czy nawet etykiety wysyłkowe. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem drukarki laserowej do domu, musisz zastanowić się nad wyborem drukarki monochromatycznej lub drukarki kolorowej. Który model okaże się korzystniejszym rozwiązaniem?

Wydruk monochromatyczny — zalety
Decydując się na konkretny model drukarki, musisz się zastanowić, do czego konkretnie będzie Ci ona służyć i jakie papiery będą najczęściej drukowane w Twoim domu. Jeżeli najczęściej drukowanymi dokumentami będą umowy, faktury czy inne pliki tekstowe, najlepszych rozwiązaniem okaże się wydruk monochromatyczny. Jeżeli jednak będziesz chciał drukować na drukarce ilustracje czy kolorowe wykresy, w których barwy są niezwykle ważne do odczytywania treści zawartych w dokumencie, niezbędny będzie zakup drukarki laserowej kolorowej. Cena drukarki monochromatycznej nie różni się znacząco od drukarki kolorowej, jednakże różnice zaczynają się pojawiać w przypadku tonerów. Jeżeli poszukujesz drukarki do domowego użytku, znacznie korzystniejszym rozwiązaniem będzie drukarka monochromatyczna, ponieważ zakup tonerów do drukarki kolorowej może czasami być większy niż koszt zakupu samej drukarki. Ponadto uznaje się, że wydajność tonerów monochromatycznych jest większa niż w przypadku tonerów kolorowych.

Wady i zalet wydruku kolorowego
Drukarki kolorowe to świetnie rozwiązanie dla firm, jednakże nieco mniej korzystniej wychodzi ono w przypadku kupna do domu. Drukarki kolorowe najlepiej sprawdzą się w przypadku, gdy drukowanymi dokumentami okażą się grafiki oraz obrazy, przy których jakość wydruku ma ogromne znaczenie. Oczywiście zarówno druk kolorowy, jak i druk monochromatyczny ma swoje wady i zalety, dlatego przed wyborem urządzenia, warto dokładnie zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami względem sprzętu, który chcemy zakupić.

×