Drukowanie do pliku PDF - jak to zrobić?

Wykonywanie papierowych wydruków związane jest ze sporymi wydatkami na materiały eksploatacyjne (papier oraz tonery lub tusze), jak również z koniecznością posiadania miejsca na ich przechowywanie. Dlatego też powstała alternatywa dla drukowania dokumentów w formie papierowej, jaką jest drukowanie do pliku PDF. Możemy ją w paru słowach określić po prostu jako wykonywanie elektronicznych kopii plików oraz zapisywanie ich na dysku (można również zapisać je w chmurze). Jak drukować do pliku PDF? O czym należy pamiętać, decydując się na to rozwiązanie?

 

Instrukcja drukowania do pliku PDF

Z drukowaniem do pliku PDF powinien poradzić sobie bez problemu praktycznie każdy. Należy zacząć od uruchomienia interesującego Cię pliku i postępować w zasadzie tak samo jak przy korzystaniu ze stacjonarnej drukarki. Musisz bowiem znaleźć opcję "Plik" i następnie kliknąć przycisk "Drukuj". Kolejnym etapem będzie wybór drukarki Adobe PDF (w przypadku niektórych urządzeń opcję tę można znaleźć po wybraniu przycisku "Właściwości/Preferencje"). Jeśli już ustawisz ostateczny wygląd pliku i interesujące Cię strony (możesz wybrać wszystkie, pojedyncze lub konkretny przedział), możesz nacisnąć "Drukuj". Następnie powinno pokazać się na Twoim urządzeniu okno dialogowe umożliwiające zapisanie pliku w danym miejscu oraz dowolne go nazwanie. Korzystanie z wirtualnej drukarki Adobe PDF jest naprawdę proste. Zaznaczamy jednak, że powyższa instrukcja dotyczy systemu Windows.

 

Drukowanie do pliku PDF - jakie ma zalety?

Nie ulega wątpliwości, że drukowanie do pliku PDF ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest fakt, że można sporo zaoszczędzić, wykorzystując je na co dzień. Do przechowywania plików w formie cyfrowej nie potrzebujesz materiałów eksploatacyjnych. Kolejnym atutem docenianym przez osoby korzystające z tego rozwiązania jest to, że pliki w wersji elektronicznej nie zajmują dużo miejsca - zarówno w kontekście przestrzeni w domu czy w biurze, jak również w znaczeniu miejsca na dysku czy w chmurze. Jako że mamy do czynienia ze "spłaszczonym" plikiem, to nie ulega on również żadnym uszkodzeniom w przypadku przesyłania lub przenoszenia go na inne urządzenie. Plik Adobe PDF możesz zatem spokojnie przesyłać do kogoś innego czy też umieścić go na pendrivie i zabrać na najbliższy punkt ksero w celu wykonania wysokiej jakości wydruków papierowych. Jeszcze jedną, szczególnie istotną zaletą drukowania do pliku PDF jest szybkość i wygoda tej czynności. Wystarczy jedynie kilka kliknięć, aby móc cieszyć się wydrukami w wersji elektronicznej. Nie musisz przy tym koniecznie kopiować i zapisywać całego dokumentu, a możesz wybrać tylko przydatne Ci strony (zajmą one mniej miejsca niż cały dokument i w razie potrzeby odszukania czegoś nie będziesz zmuszony przeszukiwać ogromnej ilości stron).

 

Drukowanie do pliku PDF - czy ma jakieś wady?

Rzadko kiedy jakieś rozwiązanie jest całkowicie pozbawione wad. Wyjątkiem od tej reguły nie jest drukowanie do pliku PDF. Jednakże minusy tego rozwiązania wcale nie muszą być istotne, jeśli umiejętnie i świadomie podejdziesz do tematu drukowania do pliku PDF. Przede wszystkim nie wolno zapominać, że nawet najlepsze urządzenie może się zepsuć, i nie zapisywać plików Adobe PDF wyłącznie na dysku. Dzięki temu w razie awarii sprzętu nie utracisz całkowicie zapisanych danych. Istotną kwestią jest również to, że pliki Adobe PDF ulegają "spłaszczaniu", przez co nie można ich już więcej edytować. Przed przystąpieniem do drukowania do Pliku PDF warto się zatem zastanowić, czy edycja na pewno nie będzie jeszcze potrzebna.

Drukowanie do pliku PDF jest bardzo proste i dostarcza wiele korzyści, dlatego stanowi współcześnie coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane chętnie przez osoby prywatne, instytucje oraz firmy.

×