Jakie rodzaje drukarek są dostępne na rynku?

Wraz z rozwojem technologii oraz szybko postępującej cyfryzacji wiele z instytucji oraz firm zrezygnowało z tradycyjnej korespondencji na rzecz poczty elektronicznej. W efekcie tego większość dokumentów papierowych zastąpiono plikami tekstowymi lub obrazami cyfrowymi. Mimo tego drukarki i inne urządzenia drukujące nadal są i będą nam potrzebne na co dzień. Dzięki postępowi technologicznemu mamy łatwy dostęp do nowoczesnych i wydajnych sprzętów, które drukują szybko i wyraźnie każdy plik, jaki tylko chcemy. Na rynku znajdziemy kilka popularnych rodzajów drukarek. Która z nich w spełni Twoje oczekiwania?

Jeśli stoisz przed wyborem drukarki do domu lub biura, powinieneś dobrze poznać ofertę rynkową. Przed zakupem powinieneś określić, ile materiałów planujesz drukować np. tygodniowo lub miesięcznie, oraz czy będą to tylko teksty, czy także kolorowe zdjęcia. Konieczne jest także sprawdzenie ceny i dostępności materiałów eksploatacyjnych - tuszy lub tonerów. Jakie rodzaje drukarek znajdziemy w sklepach?

 

Drukarka atramentowa

Drukarka atramentowa jest urządzeniem, w którym wykorzystywany jest tusz. Pigment nanoszony jest na papier przy pomocy specjalnych dysz. Konstrukcja drukarki atramentowej nie jest jakoś wybitnie skomplikowana, co pozytywnie wpływa na głośność pracy oraz wielkość całego urządzenia. Tego typu drukarka zapewnia świetnej jakości druk, ale trzeba do niej odpowiednio dobrej jakości papier. Wadą drukarki atramentowej jest stosunkowo długi czas drukowania jednej strony materiału. Kiedy warto wybrać drukarkę atramentową? Najlepiej wtedy, kiedy chcemy uzyskać doskonałej jakości druk tekstu i kolorowych obrazków i drukujemy regularnie, ale niezbyt często. Drukarka atramentowa sama w sobie nie jest droga, ale warto przed zakupem sprawdzić cenę potrzebnych materiałów eksploatacyjnych.

 

Drukarka laserowa

Drukarka laserowa jest nieco bardziej nowoczesnym urządzeniem, które cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników. W drukarce stosuje się wiązkę lasera, który odbijając się od powierzchni lustra oraz soczewek nanosi wybrany obraz na światłoczuły bęben. Następnie, przy pomocy specjalnego wałka obraz trafia na papier i jest poddany termicznemu utrwaleniu. Wydawać by się mogło, że ten proces druku zajmuje bardzo dużo czasu, ale w rzeczywistości trwa to zaledwie kilka sekund. Cena drukarki laserowej jest znacznie wyższa niż np. drukarki atramentowej. Podobnie jest z materiałami eksploatacyjnymi - tonerami do drukarek, jednak biorąc pod uwagę ich wydajność - koszt ten nie wydaje się aż tak duży. Drukarka laserowa lepiej sprawdzi się w miejscach, w których drukowane są duże ilości dokumentów tekstowych.

 

Drukarka igłowa

Drukarka igłowa określana jest również mianem mozaikowej. Działanie urządzenia polega na wykorzystaniu specjalnej barwiącej taśmy, znajdującej się pomiędzy papierem a igłami. Druk następuje w momencie uderzenia igły w papier. Powstają wówczas maleńkie kropki, które łączą się w wybrany tekst albo obraz. Drukarka igłowa to najtańsze, spośród wymienionych, urządzenie, które i umożliwia druk na papierze każdego typu. Wadą drukarki jest jednak niezbyt dobra jakość druku oraz bardzo głośna praca.                  

×