Kiedy warto przywrócić ustawienia fabryczne drukarki?

Zdarzają się sytuacje, kiedy drukarki odmawiają nam posłuszeństwa i nie wiemy, co możemy dalej zrobić. Zanim zdecydujemy na skorzystanie z usług serwisu drukarek, warto zorientować się, czy możemy samodzielnie rozwiązać problem. Jedną z takich pomocnych czynności jest przywrócenie ustawień fabrycznych drukarki. W jaki sposób i kiedy można to zrobić?

 

Zakup drukarki z drugiej ręki

Reset drukarki jest niemal niezbędny, gdy kupujemy używane urządzenie. Zanim wprowadzimy własne ustawienia, należy skasować te dokonane przez poprzedniego właściciela. Z reguły każdy woli korzystać z urządzenia podyktowanego sobie i własnym potrzebom oraz preferencjom. Dzięki przywróceniu ustawień fabrycznych nasza drukarka funkcjonuje jak nowa.

 

Błędy drukarki

Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy nasza drukarka nie działa, jak należy, choć w zasadzie powinna. Nawet najlepsze urządzenie nie zagwarantuje nam, że nigdy nie pojawi się problem w związku z jego działaniem. Na szczęście są jednak sposoby, które mogą okazać się pomocne. Jedną z najczęstszych możliwych pojawiających się nieprawidłowości jest pojawianie się komunikatu o braku tuszu, mimo że przed chwilą włożyliśmy nowy. Może się też zdarzyć, że pokaże się informacja odnośnie zaciętej kartki papieru, chociaż nic takiego nie ma miejsca. W takich wypadkach można właśnie przywrócić ustawienia fabryczne drukarki, oczywiście po uprzednim wykorzystaniu innych możliwości. Reset urządzenia to czynność, której nie należy też nadużywać, gdy tylko pojawi się jakikolwiek problem, choćby ze względu na obowiązek ponownego wprowadzenia własnych ustawień.

 

Inne problemy drukarki

Reset drukarki służy naprawieniu różnego rodzaju dolegliwości urządzenia. Niekoniecznie musi to być tak zwany błąd krytyczny, ale też mniejsze lub większe przeszkody utrudniające codzienną pracę. Możemy tutaj między innymi wyróżnić zbyt wolne drukowanie się oraz niezadowalające utrwalenie druku itp. Oczywiście, jak już wspomnieliśmy, w pierwszej kolejności warto spróbować zmienić ustawienia. Przywrócenie ustawień fabrycznych drukarki trzeba raczej traktować jako swego rodzaju "ostateczność".

 

Reset drukarek różnych producentów

Drukarki od różnych producentów wymagają odmiennego traktowania. Na szczęście dołączona do pudełka instrukcja oraz rozmaite artykuły internetowe o charakterze poradnikowym okażą się pomocne dla przywracania ustawień fabrycznych niemal każdego typu drukarki. W żadnym wypadku nie jest to czynność szczególnie skomplikowana, co pokażemy na przykładzie popularnej drukarki HP. Należy najpierw wyłączyć drukarkę lub sprawdzić, czy na pewno jest wyłączona. Następnie należy nacisnąć przycisk zasilania i go nie puszczać. Przytrzymując go, trzeba nacisnąć również na około 3-4 sekundy przycisk "Anuluj". Po upływie danego czasu w pierwszej kolejności należy puścić przycisk "Anuluj", a dopiero po chwili przycisk zasilania. Jeśli wszystkie czynności zostały wykonane prawidłowo, w drukarce zostały pomyślnie przywrócone ustawienia fabryczne.

Jeśli natomiast problem jest na tyle poważny, że reset drukarki nie jest wystarczający, można skorzystać z pomocy serwisu drukarek Rzeszów oferującego profesjonalną naprawę tych urządzeń.

×