Najpopularniejsze rodzaje drukarek, czyli po co klienci sięgają najczęściej

Drukarka to ważny element biura i domu. Trudno wyobrazić sobie wykonywanie podstawowych czynności biurowych bez tego urządzenia, także w domu drukarka bardzo się przydaje. Korzystają z niej nie tylko dorośli, ale też dzieci w wieku szkolnym. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów drukarek, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie warto zapoznać się z ich specyfikacją i przeznaczeniem. Producenci prześcigają się w udoskonalaniu drukarek tak, by jeszcze bardziej dopasować je do wymagań klientów. Jakie drukarki Rzeszów są najpopularniejsze? Które z nich są najczęściej wybierane przez klientów? Odpowiedzi na te pytania ułatwią decyzję o wyborze.

 

 

Popularne rodzaje drukarek


Rynek sprzętu drukującego oferuje trzy podstawowe rodzaje drukarek: atramentowe, igłowe i laserowe. Wyróżniamy także drukarki żelowe i sublimacyjne. Różnią się one miedzy sobą budową, sposobem działania, a także najważniejszymi parametrami. Wybór danego rodzaju drukarki zależy od wielu czynników jednym z nich jest przeznaczenie. Inny rodzaj drukarki jest rekomendowany dla osób, które drukują sporadycznie, inny dla tych którzy robią to często, a jeszcze inny powinny kupić osoby, którym zależy na wydrukach fotograficznych.

 

Poniżej podstawowe rodzaje drukarek i ich zastosowanie:

 

  • drukarki atramentowe - to jedne z najpopularniejszych urządzeń drukujących. Doskonale sprawdzają się w drukowaniu grafik, czystego tekstu oraz zdjęć. Świetnie nadają się zwłaszcza do użytku domowego. Cechują się ekonomiczną i wydajną pracą. Wykorzystują do niej tusz, w zależności od modelu i producenta może on znajdować się w w kilku wkładach atramentowych. Ich działanie polega na wyrzucaniu atramentu za pomocą złożonej z wielu dysz głowicy drukującej. Najważniejszymi zaletami drukarek atramentowych są: cicha praca, niskie zużycie energii, brak nagrzewania podczas druku, doskonała jakość wydruku grafiki oraz możliwość drukowania na wielu różnych rodzajach materiałów.
  • drukarki igłowe - drukują za pomocą igieł. Funkcjonują podobnie jak maszyna do pisania. Małe igły uderzają w taśmę nasączoną tuszem. Na papierze pojawia się wówczas kropka, a ich tysiące tworzy druk. Największą zaletą drukarek igłowych jest to, że jako jedyne potrafią drukować z wykorzystaniem papieru samokopiującego. Świetnie sprawdzają się więc zwłaszcza w miejscach gdzie trzeba wystawiać faktury i rachunki. Kolejnym ich atutem jest cena- to najtańsze drukarki na rynku. Ich materiały eksploatacyjne są łatwo dostępne i tanie. Najczęściej wykorzystuje się je w miejscach gdzie jakość wydruku nie ma dużego znaczenia.
  • drukarki laserowe są równie popularne co atramentowe. Na tle innych rodzajów drukarek wyróżniają się błyskawicznym czasem wydruku. Urządzenia te wykorzystują toner w postaci proszku. Drukarka w swojej pamięci tworzy obraz całej strony przeznaczonej do wydruku po czym naświetla laserem światłoczuły wałek. Utrwalenie nadruku następuje poprzez wtopienie tonera przez wałek termiczny. Największą zaletą drukarki laserowej jest cicha i szybka praca (24 lub więcej stron na minutę). Tego rodzaju urządzenia cieszą się dużą popularnością także ze względu na bardzo wysoką jakość wydruku.


Wymienione drukarki są najpopularniejsze i to po nie najchętniej sięgają klienci. Oprócz przeznaczenia i ceny dużą rolę odgrywa także koszt materiałów eksploatacyjnych. Z tego względu nowoczesne drukarki laserowe są najczęściej wybierane do biur. Choć są droższe przy zakupie to jednak ceny materiałów eksploatacyjnych są w ich przypadku niższe.

×