Papier do drukarek laserowych i atramentowych — jakie są różnice?

Wybór papieru do drukarki jest niezwykle ważnym zadaniem, ponieważ od tego zależy jakość wydruku oraz wydajność tuszu czy tonera. Wybierając akcesoria do drukarek, najczęściej skupiamy się na tuszach i tonerach, jednakże warto pamiętać, że bez odpowiedniego papieru, na którym ma być umieszczony druk, nawet najwyższej jakości toner czy tusz nie będzie prezentował się dobrze. Jak wybrać dobry papier do drukarki?

Czy papier do drukarki laserowej i atramentowej czymś się różni?

Oczywiście na rynku dostępne są różnorodne rodzaje papierów o odmiennych parametrach, których ceny wahają się w dość ogromnym zakresie. Drukarki atramentowe idealnie nadają się do drukowania zdjęć, ponieważ tusz gwarantuje intensywne i niezwykle nasycone kolory. Natomiast drukarki laserowe to gwarancja szybkiego i estetycznego wydruku dokumentu, który będzie charakteryzował się zwiększoną odpornością na drobne uszkodzenia. Do urządzeń atramentowych jest dedykowany papier o dużej wchłanialności tuszu, który zabezpieczy wydruk przed rozmazaniem i zniszczeniem. Gramatura papieru do drukarki atramentowej nie powinna być mniejsza niż 80 g/m2. A co w przypadku drukarek laserowych? Do drukarek laserowych można wykorzystywać papier biurowy — nie ma konieczności kupowania specjalistycznych papierów o określonych gramaturach.

Na co zwrócić uwagę wybierając papier do drukarki?

Zakup papieru do drukarki powinien być przemyślany, dlatego zastanów się przed pochopnym kupnem tego materiału eksploatacyjnego. Pierwszym wskaźnikiem, na który musisz zwrócić uwagę, jest gramatura papieru — im wyższy będzie wskaźnik gramatury, tym grubszy, a zarazem sztywniejszy będzie papier. Warto jednak pamiętać, aby kupując papier do drukarki atramentowej czy laserowej nie przekroczyć maksymalnego poziomu właściwości dla wybranej drukarki, ponieważ może ona ulec awarii. Podczas wyboru papieru do drukarki warto zwrócić uwagę na dostępny format — najpopularniejszy jest rozmiar A3 i A4. Wybierając papier do drukarki w pierwszej kolejności, warto zwrócić uwagę na gramaturę, a dopiero później na pozostałe cechy.

×