Skład tuszu do drukarek atramentowych

Drukarka atramentowa to urządzenie, które obecnie znajduje się w praktycznie każdym biurze, instytucji oraz domu. Wydawać by się mogło, że wysokiej jakości drukarka zapewnia nam dużą ilość wartościowych wydruków, jednak w rzeczywistości istotny jest również wybór odpowiednich materiałów eksploatacyjnych. Szczególnie ważną kwestię stanowi zakup wysokogatunkowego tuszu cechującego się dobrymi proporcjami wykorzystanych składników. Tutaj nasuwa się pytanie - z czego składa się tusz do drukarki?

 

Historia tuszu w pigułce

Atrament to wynalazek, który istnieje niemal od zaranie dziejów, ponieważ jego powstanie datuje się aż na III tysiąclecie p.n.e. Pierwszy tusz składał się z sadzy z drzew iglastych, rozmaitych olejów oraz kleju rybnego, co przyczyniało się do nieprzyjemnego zapachu produktu. Aby zminimalizować nieprzyjemny zapach, używano różnorodnych substancji o charakterze maskującym. Epoki późniejsze tworzyły rozmaite mieszanki atramentu, lecz zdecydowanie było im daleko od ideału. Miały problemy związane między innymi z odpornością na wodę, trwałością oraz uszkodzeniami papieru. Wiek XIX wraz z Augustem Leonardi na czele odmienił całkowicie ten stan rzeczy, dostarczając wysokiej jakości tusz. Wcześniejsze próby jednak nie były pozbawione znaczenia, ponieważ to właśnie nimi posiłkował się niemiecki producent perfum.

Współcześnie wykorzystywany tusz wygląda jednak inaczej - użycie przy jego produkcji wody i barwników to jedynie najbardziej znane rozwiązanie.

 

Skład współczesnego tuszu

Każdy atrament przed wejściem na rynek zostaje poddany odpowiednim laboratoryjnym testom. W skład aktualnie wykorzystywanego tuszu wchodzą w różnych proporcjach poszczególne substancje: woda, barwniki, konserwanty, polimery, rozpuszczalnik, koagulanty, surfaktanty, humektanty, związki chelatowe oraz higroskopijne substancje. Nie ma wątpliwości, że renomowani producenci podczas opracowywania receptury oryginalnych tuszy zadbali o ich idealny skład. Jak się jednak ma sytuacja w przypadku tańszych zamienników? Niestety podczas ich zakupu trzeba zachować ostrożność, ponieważ na rynku jest mnóstwo niskiej jakości i mało wydajnych tańszych odpowiedników. Mimo to, tańsze zamienniki nie są całkowicie niezalecane - wszystko zależy od konkretnego produktu.

Wysokiej jakości drukarki atramentowe oraz tusze oferuje choćby sklep DMD tonery. Dodatkowo serwis drukarek Rzeszów świadczy usługi związane z problemami dotykającymi te urządzenia.

×