Technologia druku - co warto wiedzieć?

Technologia druku to wynalazek, który odmienił całkowicie funkcjonowanie całej ludzkości. Wraz z rozpowszechnieniem druku spopularyzowało się czytelnictwo wśród mas już wieki temu, a czasy współczesne pozwalają na szczególnie szerokie korzystanie z tej technologii. Trudno wyobrazić sobie choćby wykonywanie pracy biurowej bez drukarki, która obecnie znajduje się w zdecydowanej większości miejsc pracy oraz domów. Dziś drukowanie to praktycznie podstawa dla prowadzenia każdej działalności i codziennego funkcjonowania. Na jakich metodach oraz technikach opiera się więc współczesne drukowanie i co warto o nim wiedzieć?

Kiedy powstał druk?

Powstanie druku mylnie przypisuje się Johannesowi Gutenbergowi i datuje na około 1450 rok. Jednak tak naprawdę ten niemiecki drukarz jedynie rozpowszechnił ten wynalazek dzięki wykorzystaniu ruchomych czcionek. Samo w sobie drukowanie było w rzeczywistości już znane poza Europą wieki wcześniej (ze stempli korzystali już nawet starożytni Egipcjanie oraz Sumerowie). Najważniejszą jednak kwestią jest fakt, że wynalazek druku zrewolucjonizował cały rynek księgarski i prasowy, a czasy współczesne pokusiły się o kolejne rozwiązania dla tej technologii. W konsekwencji tego możliwe jest tworzenie bardzo szybko olbrzymiej ilości odbitek, wysokiej jakości egzemplarzy lub nadruków na różnego typu materiałach.

Metody i rodzaje druku

Najbardziej znaną klasyfikacją na poszczególne metody druku jest rozróżnienie go na: płaski, wklęsły oraz wypukły. Możemy natomiast wymienić więcej rodzajów druku: druk offsetowy, druk cyfrowy, druk sitowy, druk rolowy, druk solwentowy, druk lateksowy, druk UV, druk UV LED itd. Najwięcej drukarni korzysta z trzech pierwszych wymienionych technik. Druk offsetowy jest przeznaczony do wykonywania wysokiej jakości odbitek, które są szczególnie pożądane w branży reklamowej i wydawniczej. Z racji wysokiego kosztu tego rozwiązania wykorzystuje się go jedynie w przypadku zamówień wysokonakładowych, które są dużo bardziej opłacalne ze względu na zmniejszony koszt pojedynczego egzemplarza. Z kolei druk cyfrowy jest dużo tańszą i szybszą opcją, lecz powstałe wydruki są niższej jakości i o mniejszym nasyceniu kolorów niż w przypadku techniki offsetowej. Sitodruk natomiast to technika stosowana w produkcji odzieży oraz gadżetów reklamowych ze względu na możliwość zadrukowywania materiałów innych niż papier.

Drukarki laserowe i atramentowe

Obecnie w licznych sklepach z elektroniką możemy kupić drukarki atramentowe, drukarki laserowe i inne urządzenia wielofunkcyjne, które sprawdzają się świetnie w domu oraz biurze. Wszechobecna cyfryzacja przyczyniła się do sytuacji, że drukowanie potrzebne jest nam w codziennym funkcjonowaniu. Trudno wyobrazić sobie choćby pracowania w wielu branżach czy studiowania bez tego cennego urządzenia. Wysokiej jakości drukarki dostępne są w szerokiej ofercie DMD tonery, która umożliwia również skorzystanie z usług serwisu drukarek Rzeszów. Niestety niezawodne urządzenie nie istnieje, lecz rynek bogaty jest w najlepszych specjalistów w swoim fachów radzących sobie z usterkami i problemami różnego typu.

×